بدنتان به رژِیم های لاغری مقاوم شده؟

بدنتان به رژِیم های لاغری مقاوم شده؟

وقتی چربی ها لج می کنند!

کلی وزن کم کرده این، خوشحالید و منتظرید هر بار روی ترازو می روید عدد کمتری ببینید اما ترازو با شما راه نمی آید و هر ‏بار روی یک عدد گیر می کند. انگار دیگر دلش نمی خواهد تکان بخورد و هروز که خودتان را وزن می کنید باز هم همان عدد ‏دیروز را می بینید.‏ اینجاست که می گویند بدنتان ایست کرده و دیگر وزن کم نمی کنید. این جمله بدترین چیزی است که پس از یک رژیم سخت و طاقت فرسا می شنوید. این مشکلی است که خیلی از کسانی که رژیم لاغری گرفته اند آن را تجربه کرده اند. همان موقع است که نا امید رخ نشان می دهد و خیلی ها دوباره برمی گردند سر خانه اول و همان وزن اولیه. اما دلیل این ایست کاهش وزن چیست و چه عواملی باعث می شود دیگر بدن وزن کم نکند؟ 

چرا بدن می ایستد؟

چاقی و اضافه وزن از جمله مشکلات شایعی است که در اکثر جوامع می توان این معضل را به وضوح دید چرا که رژیم های غذایی مختلف، مکمل ها و حتی روش های نادرست در بسیاری موارد برای سریع تر لاغر شدن یا تسریع در رسیدن به وزن ایده آل مورد استفاده قرار می گیرند. نکته حائز اهمیت اینکه افراد با محدود کردن بی حد و حساب دریافت کالری سعی می کنند به وزن ایده آل خود دست پیدا کنند؛ غافل از اینکه وضعیتی به نام کفه یا plateau effect در آنها به وجود می آید. تئوری های مختلفی درباره ایجاد این شرایط مطرح می شود، یکی از فرضیه های ایست وزنی است.

تیروئید یا سموم آزاد شده!

روی بافت های چربی ترکیبات سمی وجود دارد که اگر وزن به شدت کاهش پیدا کند، این سموم از بافت آزاد می شوند. با آزاد شدن سموم اختلالی در متابولیسم بدن ایجاد می شود که عواقبی مانند کاهش سوخت و ساز بدن به دنبال دارد. برای همین روند کاهش وزن را دچار اختلال و حتی متوقف می کند. از سوی دیگر بعضی افراد معتقدند محدودیت شدید انرژی به شدت باعث کاهش عملکرد تیروئید و به دنبال آن کاهش متابولیسم بدن می شود که این امر نقش موثری در ایجاد وقفه در کاهش وزن افراد دارد.

پلکانی وزن کم کنید

در ارتباط با ایست وزنی این مساله را می توان بیان کرد که این حالت نشانگر این است که رژیم غذایی به دلیل افت شدید متابولیسم دیگر نقشی در کاهش وزن افراد ندارد. بهترین راهکار برای مقابله با این روند، کاهش وزن به شکل پلکانی است. به عبارت ساده تر افراد باید انرژی دریافتی شان را به طور منطقی محدود کنند که به میزان ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ کیلو کالری در روز (بسته به میزان و شدت چاقی افراد) است. شما با کمک این روش می توانید تا حدود زیادی از افت متابولیسم پیشگیری کنید. این محدودیت باعث می شود تا شما بین دو تا چهار کیلو گرم در ماه کاهش وزن داشته باشید.

فعالیت بدنی را چاشنی کار کنید

ورزش و فعالیت فیزیکی هم می تواند به طور اصولی و در راستای حفظ سلامت، برای رسیدن به وزن ایده آل بسیار موثر باشد. چرا که فعالیت فیزیکی باعث حفظ عضلات می شود و از تحلیل رفتن آنها در حین پروسه کاهش وزن پیشگیری می کند. ورزش و فعالیت جسمانی نه تنها از تحلیل رفتن عضلات پیشگیری می کنند بلکه مانع افت سوخت و ساز بدن در حین کاهش وزن می شوند.

از ویتامین ها کمک بگیرید

از جمله موارد مهم دیگری که می تواند در جلوگیری از عارضه های کاهش وزن موثر باشد، توجه به پیشگیری از کمبودهای ویتامینی و مواد معدنی مورد نیاز است. در صورتی که میزان انرژی روزانه دریافتی در زنان و مردان به ترتیب کمتر از ۱۸۰۰ و ۱۲۰۰ کیلو کالری در روز باشد، مصرف مکمل برای پیشگیری از کمبودها ضروری است.

زمان بندی را جدی بگیرید

· کمبود آهن در زنانی که در سنین باروری هستند، بسیار شایع است. خانم هایی که مبتلا به کم خونی هستند توصیه می شود از مکمل استفاده کنند. مصرف مکمل آن هم با معده خالی بهترین جذب را ایجاد خواهد کرد ولی ممکن است این نوع مصرف منجر به عوارض گوارشی شود. در صورت بروز چنین عوارضی توصیه می شود مکمل را همراه با غذا مصرف کنند که باعث کاهش قابل توجهی در کیفیت جذب آن خواهد شد.

· کلسیم هم از جمله مهم ترین مکمل های مصرفی در زنان و مردان به ویژه در سنین بالای ۴۰ سال است که در اکثر موارد برای پیشگیری از استئوپورز یا پوکی استخوان مصرف می شود. بهترین زمان مصرف این مکمل همراه غذا به ویژه بعد از شام است.

· مکمل هایی که حاوی ویتامین های گروه B نیز هستند، بهتر است بعد از اولین وعده غذایی یعنی صبحانه خورده شوند تا بهترین عملکرد را برای بدن به وجود آورند.

حواس تان فقط به کاهش وزن نباشد!

تا به حال شده که با خود فکرکنید چرا به دنبال کاهش وزن هستید؟ خیلی از افراد جنبه سلامت آن را در نظر می گیرند و بعضی ها به فکر ظاهر هستند. اما فراموش نکنید اگر وزن تان بدون پایه و اساس کاهش پیدا کند نه خبری از سلامت خواهد بود و نه از ظاهری زیبا. با رسیدن به وزن دلخواه تان و عدم توجه به کمبودهای محتمل طی رژیم های کاهش وزن بدون شک دچار عوارضی نظیر ریزش مو، خشکی پوست، یبوست شدید، زخم های گوشه لب، التهاب زبان و حتی تاری دید خواهید شد.

منبع : مجله سیب سبز، دکتر نیاز محمدزاده هنرور

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Web Statistics