ارتودنسی

ارتودنسی ، سیم کشی دندان

ارتودنسی چیست؟

شما ممکن است بچه هایی که دندان هایشان با سیم پوشیده شده است را دیده باشید آنها در واقع درمان ارتودنسی کرده اند این درمان برای اصلاح بی نظمی های دندان ها مورد استفاده قرار میگیرد. دندان ها در موقعیت نامناسب شان باعث ظاهر و لبخند نامطلوب در دهان شما می شوند استفاده از سیم و براکت ها کمک میکند دندانها از جای خود حرکت کنند و در جای مناسب خود قرار بگیرند. ارتودنسی به وضعیت درست بهداشت دهان و دندان و توسعه استخوان فک کمک میکند. ارتونسی نه تنها باعث بهبود ظاهر دندان ها می شود بلکه می تواند از مشکلات دندانی بزرگتر در آینده جلوگیری کند.

بی نظمی های دندان اغلب وقتی مورد توجه قرار میگیرد که دندان های دائمی شروع به رشد می کنند. دندان های دائمی در کودکان در سنین 6 تا 12 سال شروع به رشد می کنند، در این مدت می توان نامنظمی دندانها را با بازدیدهای منظم دهان تشخیص داد، درمان اغلب درسنین 8 تا 14 سال انجام میگیرد و هرچه درمان زودتر و درسال های اولیه شروع شود نتایج بهتری گرفته می شود.
همه اشخاص یک لبخند خوب ندارند و بسیاری از اشخاص به خاطر فاصله زیاد بین دندانهایشان یا شلوغی دندان هایشان احساس ناخوشایندی در خود می کنند. شما هم اگر از این مشکلات رنج میبرید میتوانید از ارتودنسی استفاده کنید. دندان های کج یا شلوغ می تواند منجر به سایش بین دندانها یا مشکلات فک شوند و یا افراد را در تمیز کردن دندان ها دچار مشکل کند و این حالات میتواند منجر به عوارضی در طول زندگی آنها شود. ارتودنسی می تواند به بهداشت دهان و دندان شما کمک کند.

انواع ارتودنسی

ارتودونسی را از دو جهت می توان دسته بندی کرد.

دسته بندی اول از جهت رنگ بست های مورد استفاده است :

  • بست مرسوم از جنس فولاد ضد زنگ، گاهی اوقات در ترکیب با تیتانیوم نیکل، و به طور گسترده استفاده می شود. بست روشن جایگزین زیباتر از بست مرسوم است که هماهنگ با رنگ طبیعی دندان است و ظاهر پنهان تری نسبت به حالت اول دارد به طور معمول، این براکت از مواد و عملکرد سرامیک یا پلاستیک به شیوه ای مشابه با براکت های فلزی سنتی ساخته می شود. بست روشن متحرک برای به حرکت در آوردن دندانها به جایگاه نهایی شان در حالت های پیچیده ارتودنسی مثل عمل جراحی فک صورت مورد استفاده قرار میگیرد این نوع بست از جدیدترین بست های ارتودنسی است. مزیت اصلی ان این است که تقریبا نامرئی است و روی دندان ها به سختی جلب توجه میکند.
دسته بندی دوم از جهت ثابت یا متحرک بودن ارتودنسی است:
  • نوع ثابت که درای براکت است.
  • نوع متحرک؛ روش متداولی است که برای اصلاح گاز گرفتن استفاده میشود.
روش
ارتودنسی یکی از رشته های تخصصی دندانپزشکی است که نامتناسب بودن های دندان ها را که براثر دندان های نامتناسب یا وضعیت نادرست فک ها ایجاد میشود را مطالعه و درمان میکند.
برای ارتودنسی، اغلب، از یک سیم فلزی که در داخل براکت های ارتودنسی قرار میگیرد و می تواند از فولاد ضد زنگ و یا مواد سرامیکی زیبا ساخته شوند، استفاده میکنند.
لوازم مختلفی و دستگاه های مختلفی برای به حرکت در آوردن دندانها و استخوان فک به کار گرفته می شود به عنوان مثال برای افراد در حال رشد (سنین 5 تا 14 سال) برای اصلاح ابعاد و تناسب فک ها از یک براکت جند منظوره ثابت استفاده میشود و به این روش ارتوپدی دهان و صورت میگویند.
رایج ترین نوع مورد استفاده ارتودنسی ثابت می باشد، معمولا دندانپزشکان از این روش استفاده می کنند. از این روش زمانی استفاده می‌شود که دقت عملکرد برای پزشک اهمیت داشته باشد. هر چند در این حالت بیمار می‌تواند بطور عادی غذا بخورد، باید از مصرف بعضی غذاها و نوشیدنی‌ها در هنگام استفاده از ارتودنسی دندان ثابت اجتناب کرد. برای مثال نوشیدنی‌های حاوی کربونات، شیرینی سفت، یا تافی از مواردی است که فرد باید از مصرف آن‌ها خودداری کند. افرادی که در فعالیت‌های ورزشی شرکت می‌کنند باید دندانپزشک را در جریان قرار دهند تا در صورت لزوم محافظ‌های لثه خاص برای وی تجویز شود.

درمان ارتودنسی برای دندان نه تنها برای زیبایی استفاده میشود بلکه برای درمان اصلی برخی از بیماری های جدی دهان و دندان نیز مهم است. پیشگیری تراز نامنظم دندان ها باید از دوران کودکی آغاز شود، که در طی آن دوره فرد باید از عادات بد مثل گاز گرفتن انگشتان دست، بیرون قرار دادن زبان و غیره اجتناب کند، همچنین باید معاینه دندان به طور منظم انجام شود و از عوامل ناسالم دوری کنید. بیشترین درمان ارتودنسی در سن 12 سالگی انجام میگیرد زیرا دندانها در این سن در حال رشد هستند و اگر نامرتبی دندانها به خاطر وضعیت نادرست فک ها باشد باید در سن رشد دندانهای شیری ارتودنسی انجام شود.
برای بزرگسالان که بهترین دوره درمانی را ازدست داده اند ارتودنسی نیز انجام می گیرد ولی زمان درمان طولانی تر خواهد بود هر فردی که ارتودنسی می کند نیاز به کشیدن دندان ها ندارد، تنها افرادی که نیاز به فضای کافی بین دندانها دارند ممکن است به کشیدن دندان احتیاج داشته باشد اگر دندانهای نیش بیرون زده باشد در صورت امکان می توانید آنها را نگه دارید زیرا وجود این دندانها ارتباط مستقیمی با ساختار وویژگی های صورت شما دارد.

مزایا:

  • در این روش جویدن گاز گرفتن و صحبت کردن به اسانی انجام میگیرد.
  • سلامت دندان و جلوگیری از پوسیدگی با ارتودنسی دندان، به این صورت که دندان های کج و نامرتب را نمی توان به سادگی و بطور کامل تمیز کرد، که این مورد باعث ایجاد پوسیدگی دندان می شود. بعد از استفاده از ارتودنسی، دندان ها مرتب شده و به سادگی تمیز می شوند و احتمال پوسیدگی کمتری دارند.
  • ارائه لبخندی زیبا و جذاب با داشتن دندان های منظم
  • دندان ها در موقعیت صحیح خود قرار میگیرند.
  • دندانهای اصلی به طور کامل حفظ میشوند.
معایب:
  • زمان درمان طولانی است (چند ماه تا جند سال) و به معاینه منظم مورد نیاز است

 

مزایای روش ارتونسی ثابت نسبت به روش متحرک

1. در درمان با روش متحرک فقط میتوان بی نظمی های جزئی را درمان کرد در حالی که مشکلات بزرگتر با روش ثابت قابل درمان می باشد .
2.در روش متحرک احتمال اینکه دندان ها به حالت نامنظم اولیه خود برگردندد وجود دارد.
3. برای کودکان که عادت به خارج کردن نوع متحرک از دهان خود داردن و نمی توانند با این نوع درمان همکاری کنند روش ثابت بهتر است .
4.همواره نتیجه نهایی در درمان با روش ارتودنسی ثابت بهتر از روش متحرک بوده است.
 

طول درمان ارتونسی

طول درمان متفاوت است اما ممکن است درمان بین 12 تا 30 ماه طول بکشد برای بزرگسالان این زمان ممکن است طولانی تر باشد. زیرا رشد استخوان صورت آنها متوقف شده است رعایت بهداشت دندان ها و لثه ها کمک میکند تا درمان در زمان خودش و در مسیر درست انجام گیرد.
اگر شما می خواهید اطلاعات بیشتر در این زمینه داشته باشید، می توان با راه های ارتباطی زیر با کلینیک تخصصی دندانپزشکی نارنجستان تماس بگیرد و از مشاره رایگان کلینیک بهره مند شوید.
نشانی: تهران – پاسداران شمالی – پايين‌تر از چهارراه فرمانيه – روبروی بلوار دستواره – پلاك 495 – مجتمع تخصصی پزشكی و دندانپزشكی نارنجستان
تلفن تماس : 02122295048
فکس : 02126130592
ایمیل : info@n-clinic.ir
 

نویسنده : دکتر منتظری

منبع : کلینیک دندانپزشکی نارنجستان

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Web Statistics