چرا دندان‌های شما زرد می‌شوند؟

چگونه دندان ها زرد می شوند

افراد مشهور و هنرپیشه‌ها ممکن است همیشه دندان‌هایی به سفیدی مروارید داشته باشند، اما لبخند اغلب مردم دندان‌هایی را نشان می‌دهد که به این سفیدی نیستند. شماری از عوامل متفاوت ممکن است بر رنگ دندان‌های شما اثر بگذارند و سایه زردنگی به آنها بدهند. اغلب علل تغییر رنگ دندان را می‌توان به دو رده؛ داخلی و خارجی تقسیم کرد. رنگ‌های خارجی روی مینای دندان، بخش سختی که بیرونی‌ترین لایه دندان را تشکیل می‌دهد، می‌نشینند.

این رنگ‌ها معمولا از غذاهایی که می‌خورید منشا می‌گیرند. جای تعجبی ندارد که غذاها و نوشیدنی‌های با رنگ‌های تیره از جمله قهوه، چای سیاه، نوشابه‌‌های کولا، سس‌های تیره و انواع میوه‌ها مانند انگور، بلوبری و انار بیشترین تاثیر را در رنگ کردن دندان‌ها داشته باشند. این مواد حاوی مقدارهای زیادی کروموژن یا تولیدکننده رنگدانه هستند.

غذاها و نوشیدنی‌های اسیدی با تخریب مینای دندان و آسان‌تر کردن چسبیدن کرومو‌ژن‌ها به دندان می‌تواند وضع را بدتر کنند. تانین، یک ترکیب تلخ که در چای یافت می‌شود، نیز به چسبیدن کرومو‌ژن‌ها به دندان‌ها کمک می‌کند. به علاوه، سیگار کشیدن و جویدن توتون از جمله عوامل شناخته‌شده رنگ‌گیری خارجی دندان‌ها هستند و همچنین عدم رعایت بهداشت دندانی که به تجمع پلاک‌های دندانی می‌انجامد. رنگ‌‌‌گیری داخلی درون دندان رخ می‌دهد، هنگامی عوامل گوناگون خواص ساطع‌کننده نور مینا و عاج زیر آن را تغییر می‌دهند. داروهای متعددی می‌توانند باعث رنگ‌گیری داخلی شوند.

اگر کودکان آنتی‌بیوتیک‌های تتراسیکلین و داکسی‌سیکلین را در هنگامی که دندان‌ها در حال رشد هستند (پیش از ? سالگی) مصرف کنند، دندان‌هایشان ممکن است به رنگ زرد مایل به قهوه‌ای درآید. در دوران بزرگسالی، کلرهگزیدین، ماده ضدعفونی‌کننده‌ای که به صورت دهان‌شویه‌ای قوی با تجویز پزشک برای درمان ژنژیویت (التهاب لثه‌ها) به کار می‌رود، ممکن است باعث رنگ گرفتن دندان شود. همچنین ماینوسیکلین یک داروی ضدآکنه، مشتق از تتراسیکلین نیز باعث رنگ‌گرفتن دندان‌ها می شود. حتی داروهای رایجی مانند آنتی‌هیستامین‌ها و داروهای ضدفشار خون گاهی ممکن است دندان‌ها را زرد کنند. مصرف بیش از حد فلوراید و شیمی‌درمانی برای سرطان‌های سر و گردن نیز ممکن است به رنگ‌گیری داخلی دندان بینجامد.

به جز رنگ‌گیری خارجی و داخلی دندان، دو عامل دیگر هم در زرد شدن دندان‌ها موثر هستند: ژنتیک و سالمندی. دندان‌های‌ شما، نیز مانند ظاهر صورتتان یا رنگ‌ چشم‌هایتان ممکن است زردتر (یا سفیدتر) از دندان‌های افراد دیگر باشد. بخشی از این تفاوت به ضخامت مینای دندان‌های شما بستگی دارد که نیمه‌شفاف است. به این ترتیب اگر شما مینای نازکی داشته باشید، رنگ طبیعی دنتین زیر مینا بیشتر خود را نشان خواهد داد. به همین علت با افزایش سن که مینای دندان‌ها نازک می‌شود، دندان‌های شما زردتر به نظر می‌ رسند.

منبع : سلامتیسیم

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

یک پاسخ

  1. نوبت دهی گفت:

    ممنون مفید بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Web Statistics