می دانید کدام محصولات برای پوست شما مفید و کدام ها مضرند؟

سلامت پوست تان را به باد ندهید!

این روزها هرقدر بیشتر در فروشگاه های لوازم آرایشی و بهداشتی و البته وب سایت های این محصولات جست و جو کنید، بیشتر سرگیجه می گیرید که بلاخره کدام محصول برای پوست شما مناسب است و چه کارهایی به نفع و کدام ها به ضرر پوست تان تمام می شود؟ در این میان هر کس ادعایی دارد: یکی می گوید سولاریوم ضرر ندارد، دیگری می گوید سرطانزا است! یا اینکه ضد آفتاب با 100 SPF سپر بهتری در برابر اشعه سوزان خورشید است، دیگری ادعا می کند ضد آفتاب 50SPF هم همان کار را می کند! یکی معتقد است کرم های ضد چروک برای پوست لازم هستند و فرد دیگر اصلا این حرف ها را باور ندارد و … از بعضی ها شنیده اید که جوش ها ر اباید فشار داد و چرک شان را زودتر خالی کرد اما بعضی ها معتقدند نباید جوش را دستکاری کنید! یکی هم می گوید اصلا مهم نیست تا به حال چه بلایی سر پوست خود آورده ایم؛ با لیزر همه اش را درست می کنم! اما واقعا کدام یک از این ادعاها حقیقت دارد؟ شما کدام را باور کرده و به آن عمل می کنید؟

 

1- سولاریوم بی خطر نداریم!

می دانید که برنزه کردن پوست با حمام آفتاب خطرات زیادی برای پوست دارد و شاید برای همین متوسل به دستگاه های سولاریوم شوید اما این دستگاه ها هم با اشعه UVB (یکی از اشعه های فرابنفش خورشید) حسابی سرطانزا و خطرناک هستند. البته بعضی ها معتقدند سولاریوم هایی که اشعه های UVB را فیلتر می کنند، بی خطرند اما این دستگاه ها هم از طریق اشعه UVA – که یکی دیگر از اشعه های فرابنفش خورشیدی است- باعث تیره شدن رنگ پوست شده، تا عمق پوست نفوذ کرده، به سلول های پوستی آسیب می زند و در نهایت باعث پیری زودرس و حتی گسترش سرطان های پوست می شود؛ پس گول این حرف ها را نخورید!

2- ضد آفتاب قوی لازم نیست!

همه ما برای محافظت از پوست مان در برابر اشعه های فرابنفش خورشید، یعنی UVB،UVA و UVC از ضد آفتاب استفاده می کنیم. اشعه UVB اصلی ترین فرابنفشی است که باعث آفتاب سوختگی، پیری زودرس پوست، تغییر رنگدانه ها و حتی تومورهای بد خیم پوستی می شود. UVA با عمق کمتری نسبت به UVB، باز هم باعث تغییر رنگ سلول های پوستی می شود و UVC هم اصلا به زمین نمی رسد چون توسط لایه ازون جذب می شود. مقدار SPF ضد آفتاب ها هم نشان دهنده مقدار محافظت کنندگی محصول از پوست در برابر اشعه های UVB است اما استفاده از ضد آفتاب هایی با حداقل 15 SPF هم پوست را در مقابل اشعه های UVA و UVB محافظت می کند و نیازی به SPFهای بالاتر نیست.

3- کرم پودر SPFدار به درد نمی خورد!

فکر نکنید چون از کرم پودر SPFدار استفاده کرده اید، دیگر نیازی به کرم ضد آفتاب ندارید و پوست تان آفتاب سوخته نخواهد شد! اگر بخواهید صرفا با کمک SPF داخل کرم پودرتان از پوست خود محافظت کنید، باید بیشتر از 14 یا 15 برابر میزانی که به طور معمول آرایش می کنید از این لوازم آرایشی استفاده کنید تا به SPF نوشته شده روی برچسب پودر یا کرم آرایشی خود برسید. در ضمن یادتان باشد در روزهای ابری هم باید هر دو ساعت یک بار ضد آفتاب تان را تجدید کنید که در این روزها هم اشعه فرابنفش به زمین می رسد.

4- با پوست تان «ور» نروید!

قدیم ها بزرگ ترها همیشه به نوجوانان تازه بالغ می گفتند:«انقدر با پوستت ور نرو!» راست هم می گفتند. تحقیقات تازه دانشمندان هلندی نشان داده درمان های مخصوص پوست صورت در 80 درصد مواقع منجر به آکنه می شوند و گاهی وضع پوست را خراب تر از قبل می کنند. در حقیقیت درمان های مداوم و پیگیرانه پوست صورت مثل خارج کردن جوش و از بین بردن التهاب ها با دستگاه یا همان «میکرودرم ابریشن» ابتدا باعث احساسی خوب در شما می شود اما این حس خوب بسیار زود گذر است چون فقط لایه بیرونی پوست را از بین می برد و جز هدر رفتن پول تان، تاثیر چشمگیر دیگری ندارد!

5- به جوشت دست نزن!

کندن و ترکاندن جوش ها در عین چندش آور بودن برای دیگران برای خود فرد می تواند لذت بخش و حتی یک سرگرمی باشد و خیلی ها به این کار عادت می کنند اما شاید اگر بدانید که هر بار جوش تان را فشار می دهید، مقدار زیادی از چرک جوش به جای خارج شدن، به لایه های زیرین پوست تان می رود، تجدید نظر کنید. همین است که چند روز بعد یک جوش تازه نزدیک جوش قبلی روی صورت تان ظاهر می شود! البته التهاب، زخم شدن و ماندن جای جوش از دیگر عوارض این کار است. پس سعی کنید جلوی خودتان را بگیرید یا حداقل از لوازم بهداشتی که مخصوص تخلیه جوش های سرسیاه در داروخانه ها وجود دارد، استفاده کنید.

6- آب و صابون همیشه خوب نیست!

شاید فکر کنید راحت ترین، بی عارضه ترین و در ضمن موثرترین کاری که می توانید برای سلامت نگه داشتن پوست تان انجام دهید، شستن آن با آب و صابون است اما یادتان باشد شستن مداوم پوست با صابون های قوی، باعث از بین رفتن چربی های محافظ و ضد جوش های طبیعی پوست می شود و با حساس کردن پوست، باعث زودتر سوختنش می شود. پس سعی کنید صورت تان را با پاک کننده های ملایم بشویید و بعد از شست و شو حتما از یک لوسیون مرطوب کننده یا کرم ضد آفتاب استفاده کنید.

7- گران نخرید!

شنیده اید که می گویند:«هر قدر پول بدهی، آش می خوری؟» این ضرب المثل حداقل در مورد محصولات آرایشی و بهداشتی صادق نیست! متخصصان پوست معتقدند خیلی از محصولات ارزان بسیار بهتر و موثرتر از گران ها هستند و شاهد این مدعا هم پر فروش بودن آنهاست. البته درست است که محصولات گران ممکن است با کیفیت تر و موثرتر باشند اما وقتی می توان محصول مشابهی را با قیمتی مناسب تر تهیه کرد، چرا باید حتما سراغ گران ها رفت؟ مسلما محصولات گران تر رایحه هایی متنوع تر، بهتر و بسته بندی های شکیل تری دارند اما تاثیرشان با انواع مشابه اما ارزان تر تفاوت چندانی ندارد؛ پس فکر نکنید برای گرفتن نتیجه مجبورید گران ترین کرم ها و لوسیون ها را تهیه کنید!

8- لیزر دوای همه دردها نیست!

شاید فکر کنید هر بلایی که سر پوست تان بیاورید، بعدها می توانید با لیزر آن را به حالت اول برگردانید اما این طور نیست. لیزرها با توجه به عمق نفوذشان، تاثیرهای متفاوتی بر پوست می گذارند: بعضی های شان لکه های آفتاب سوختگی را رفع می کنند، برخی چین و چروک ها را کاهش می دهند و با وجودی که لیزرهای امروزی بسیار کم خطر تر از انواع اولیه شان هستند، فراموش نکنید اگر پوست تان با این لیزرها آسیب جدی ببیند، دیگر کار زیادی برای جبرانش نمی توان انجام داد. پس بهتر است به امید لیزر، حمام آفتاب نگیرید و تاتو روی تاتو نکنید.

9- فقط یک ضد چروک واقعی وجود دارد!

بیشتر کرم های ضد چروک مکانیسم بسیار ساده ای دارند؛ با آبرسانی پوسترا محکم کرده و می کشند. به این ترتیب جوان تر و زیباتر تان می کنند اما همه این تاثیرها موقتی هستند! تنها رتینوئید موضعی است که قدرت اثبات شده ای در از بین بردن چروک ها دارد! این محصول که به صورت کرم و قطره استفاده می شود، با نفوذ به عمق پوست سلول ها را حجیم کرده، خطوط ریز و چروک های پوست را کاهش می دهد به خصوص آسیب های ناشی از تابش آفتاب سوزان را! البته کرم های حاوی ویتامین C هم – که یک آنتی اکسیدان عالی برای پوست است- تاثیر خوبی در از بین رفتن چروک های پوست دارند فقط تاثیرشان زود از بین می رود و باید به صورت مداوم استفاده شوند.

10- هر نسخه گیاهی را امتحان نکنید

حتما برای تان پیش آمده که صرف گیاهی بودن یک محصول یا ترکیب خیلی سریع و بدون برنامه از آن محصول برای درمان یا بهبود ظاهر پوست تان استفاده کنید اما این حرکت اشتباه و خیلی ساده انگارانه است. گیاهان دارویی، مواد معدنی و طبیعی اگر چه عنوان طبیعی را یدک می کشند اما لزوما ترکیبی امن و مطمئن نیستند. گاهی ترکیب یک یا دو ماده طبیعی می تواند برای پوست شما دردسر ساز بوده و باعث التهاب، سرخی، تیرگی یا خارش شود و مشکلاتی را برای تان به همراه داشته باشد؛ بنابراین پیش از آنکه به اولین مغازه عرضه کننده محصولات طبیعی یا عطاری ها وارد شوید، کمی فکر کنید و پیش از آن از یک متخصص پوست یا متخصص طب سنتی برای مشکل پوستی تان مشورت بگیرید.

منبع : مجله سیب سبز

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Web Statistics